2011 NAAE Award Winners

Congratulations to this year's NAAE award winners! If you're an award winner, watch your mailbox and email for details about your award.


John DeereOutstanding Young Member
sponsored by John Deere as a special project of the National FFA Foundation

 

 

Award: 
•Lodging and travel costs to NAAE convention for winner
•Registration to NAAE Convention
•Engraved plaque
•Invitation to a special dinner held in winners’ honor

Region I Rebecca Wallace, Ridgeline Middle School, WA
Region II Lindsey Huseman, Wilson Jr./Sr. High School, KS
Region III Gwen Boettcher, DeForest HighSchool, WI
Region IV Jesse Faber, Pontiac TownshipHigh School, IL
Region V Meghan Wood, Aiken High School, SC
Region VI Bethany Royer, Killingly High School, CT

back to top


Outstanding Teacher
sponsored by Toyota as a special project of the National FFA Foundation

 

Award: 

•Two-year lease on a Toyota Tundra (if all eligibility requirements are met)
•Lodging and travel costs to NAAE convention for winner
•Registration to NAAE Convention
•Engraved plaque
•Invitation to a special dinner & reception held in winners’ honor

Region I Jessica Fernandes, Buena Park High School, CA
Region II Alice Dubois, Ponchatoula High School, LA
Region III Barbara Lemmer, Linn-Mar High School, IA
Region IV Tim McDermott, Waterloo High School, IL
Region V James 'Courtney' Nichols, Cannon County High School, TN
Region VI Judith Bruns, Milford High School, DE

back to top


ffa alumniOutstanding Middle/Secondary Ag Ed Program
sponsored by the National FFA Alumni Association as a special project of the National FFA Foundation

 

Award: 
•Lodging and travel costs to NAAE convention for winner
•Registration to NAAE Convention
•Engraved plaque
•Invitation to a special dinner held in winners’ honor

Region I Lind High School, WA
Region II Norman High School/North Norman High School, OK
Region III Harlan Community Middle/High School, IA
Region IV Eastern Hancock High School, IN
Region V
DeLand High School, FL
Region VI Cape May County Technical High School, NJ

back to top


Outstanding Postsecondary/Adult Ag. Ed Program
sponsored by Toyota as a special project of the National FFA Foundation

Toyota

 

Award: 
•Two-year lease on a Toyota Tundra (if all eligibility requirements are met)
•Lodging and travel costs to NAAE convention for winner
•Registration to NAAE Convention
•Engraved plaque
•Invitation to a special dinner & reception held in winners’ honor

Region III Riverland Community College Farm Business Management, MN
Region IV North Central Missouri College, MO
Region V Houston County Young Farmer Association, GA
Region VI Berlin Brothersvalley Young Farmer Chapter, PA

back to top


Teacher Mentor
sponsored by CEV Multimedia

Award: 

•Registration to NAAE Convention
•Travel stipend for NAAE Convention
•Engraved plaque
Region II Steve Pritchard, McLoud High School, OK
Region III Tiffany Johnston, Graettinger-Terril High School, IA
Region IV Dena Wuebker, Versailles High School, OH
Region V Chuck Flowers, Liberty High School, TN
Region VI Tara Berescik, Tri-Valley Central High School, NY

back to top


Ideas Unlimited
sponsored by Delmar Cengage Learning


Award: 

•Travel stipend for NAAE Convention
•Registration to NAAE Convention
•Engraved plaque

 

Region I Sam Herringshaw, Hermiston High School, OR
Region II Alan Smith, Cushing High School, OK
Region III Tim Uhlenkamp & Jeff Eppen,
Sibley East High School, MN
Region IV Lindy Holt, South Holt High School, MO
Region V Joe Green, Pope HighSchool, GA
Region VI Mark Anderson, Elizabethtown Area High School, PA

back to top


Lifetime Achievement
sponsored by Ford as a special program of the National FFA Foundation

 

Award: 

•Registration to NAAE Convention
•Engraved plaque


Region I Duane Watkins, WY
Region II Francis Richard, LA
Region III Wayne Nattress, IA
Region IV Jim Bellis, MO
Region V Robert Philpot, FL
Region VI William Ransom, NY

back to top


ftjOutstanding Cooperation
sponsored by Forrest T. Jones & Company


Award: 

•Registration to NAAE Convention
•Engraved plaque


Region I
Monica McMackin, WA
Region II
Dale Jackson, OK
Region III
Darlene Arneson, WI
Region IV
Susan Raker-Zimmerman, MI
Region V
Merry Mott, FL
Region VI Timothy Montondo, NY

back to top


Outstanding Service Citation

Award: 

•Registration to NAAE Convention
•Engraved plaque


Region I Dennis Wallace, WA
Region II Don Armes, OK
Region III Dr. Mark Zidon, WI
Region IV James "Rusty" Black, MO
Region V Gary Bartley, FL
Region VI Terry Hughes, NY

back to top


Teachers Turn the Key
sponsored by Ram Trucks as a special project of the National FFA Foundation

 

 

Award: 
•Lodging, registration and travel costs to NAAE convention
•Special programming during convention targeted toward those teachers

•Engraved plaque

Region I
  • Brandon Braaten, Melstone High School, MT
  • Kristy Rothe, Victor School, Victor, MT
  • Braden Groth, Elkton Charter School, OR
  • Randi Krieg, Mabton School District, WA
Region II
  • Danielle Newsom Louisiana School for the Agricultural Science, Ville Platte, LA
  • Lori Burns,Kingfisher High School, OK
  • Jonathan Walden, Balko Public School, OK
  • Ardy Tiner, Industrial High School, TX
Region III
  • Jeffrey Mayes, Gladbrook-Reinbeck High School, IA
  • Christopher Ovrebo, Medford High School, Medford, MN
  • Lisa Sackreiter, Fillmore Central High School, MN
  • Doug Babbitt, Perkins County Schools, NE
  • Etta Knuth, Lemmon High School, SD
  • Sue Gorman, Clinton High School, WI
  • Nicole Reese, Milton High School, Milton, WI
Region IV
  • Amanda Mullins, Tecumseh Jr./Sr. High School, Elberfield, IN
  • Anthony McCaul, Career Line Tech Center, Holland, MI
  • Ashley Brown, Hermitage High School, Hermitage, MO
  • Anna Smith, Twin City South , Farmersville, OH
  • Carmen Russell, Machanicsburg Exempted Village, Urbania, OH
Region V
  • Chad Lyons, Lafayette High School, Mayo, FL
  • Meredith Arrington, Effingham County High School, Springfield, GA
  • Allen Nasworthy, Locust Grove High School, Locust Grove, GA
  • Camber Starling, Heritage High School, Raleigh, NC
  • Darla Steele, Strom Thurmond Career Center, Johnston, SC
  • Brett Butler, Dyersburg High School, Dyersburg, TN
Region VI
  • Megan Grogan, Lyman Memorial High School, Lebanon, CT
  • Sarah Bell , Symrna School District , Camden, DE
  • Katy Macleod, Liberty High School, Eldersburg, MD
  • Amanda Hayes , Hackettstown High School, Washington, NJ
  • Heather Sweeney, Adirondack Central Schools, Remsen, NY
  • Michael Woods, Cumberland Valley High School, Mechanicsburg, PA,
  • Melanie Berndtson, Wellsboro Area High School, Wellsboro, PA
  • Henry Paris, Powhatan Junior High School, Powhatan, VA
  • Laurel Bishop, Dinwiddie Junior High School, Dinwiddie, VA

back to top


Upper Division Ag Education Scholarship Recipients
sponsored by Delmar Cengage Learning


Hannah Crossen The Ohio State University
Jodi Wildermuth The Ohio State University
Amanda Huppert Saz University of Wisconsin-River Falls
Brandon Neil Bringle University of Tennessee at Martin
Kevin Cross Purdue University
Angie Schoenbein University of Illinois Urbana-Champaign
Joseph Ankley Michigan State University
Renee Wangler Michigan State University
Krista Lynn Raymond Southern Illinois University Carbondale
Joshua Boyd New Mexico State University
Amber Carroll New Mexico State University
Kathryn Taylor New Mexico State University
Luke Daninger University of Minnesota - TC
Douglas Masser The Pennsylvania State University
Amanda Ou California Polytechnic State University

back to top


NAAE
300 Garrigus Building
University of Kentucky
Lexington, KY 40546-0215
(800) 509-0204 or (859) 257-2224
Contact Webmaster |   Terms of use